Wróć do Forum

Forum dyskusyjne internetowego serwisu
Polskiego Towarzystwa Miłośników Orchidei http://www.storczyki.org.pl

Temat: Re: Re: Re: Re: Gdzie można kupić storczyki w Trojmiescie?

Autor: Witold Hanak (wit6xra@cad.pl)

piątek, 12 grudnia 2003, 10:05

Panie Gosiu,

Mam nadzieję, że bez zbędnych emocji uda mi się wytłumaczyć, dlaczego właściwe nazewnictwo jest tak ważne dla wielu osób.
Otóż poprawna nazwa rośliny , czy to polska a najlepiej łacińska, jest wielce pomocna przy określaniu wymagań stawianych przez roślinę w stosunku do środowiska. Znając poprawną nazwę łatwiej jest z innymi wymieniać się roślinami, a i jest też szansa by się chwalić swoimi zbiorami.

W moim odczuciu określenie "falek" być może jest pieszczotliwe, ale ma wydźwięk pejoratywny, dlatego sam wolę używać określeń Phalaenopsis, Phalaenopsis hybr. lub xPhalaenopsis. To jednoznacznie określa typ rośliny.

Posługiwanie się nazwami acińskimi ma też tę zaletę, że na forach w innych językach raczej niewiele osób zrozumie określenie "falek" (choć zdarzają się podobne nowotwory językowe), a i często np "Podkolan biały" nie będzie tak dobrze zrozumiany jak "Platanthera bifolia". I bynajmniej - nie chodzi tu o "szpanowanie" znajomością nazw łacińskich (np. Thelipteris thalicroides...ładne - prawda ?) ale o ułatwienie sobie komunikacji z innymi.

Jeśli zaś chodzi o odpowiedź do tematu wątku, to niestety mieszkam na południu i trudno mi coś na ten temat powiedzieć.

Pozdrawiam
W.