Mam problem pomóżcie! Czyli jak zadać pytanie, aby sprawnie uzyskać odpowiedź?
Zanim zadasz pytanie...
Przede wszystkim, sam postaraj się znaleźć na nie odpowiedź! W rozwijającym się dziale FAQ znaleźć można odpowiedzi na wiele często zadawanych pytań. Przydatnym narzędziem jest również wyszukiwarka na Forum sprawdź, być może ktoś już poruszał kiedyś podobny problem i uzyskał sensowną odpowiedź. Oszczędzisz w ten sposób i swój czas i czas innych uczestników Forum. Warto również zajrzeć do działu Uprawa, gdzie zgromadzono wiele podstawowych informacji o storczykach i postępowaniu z nimi.
Nic tak nie drażni jak konieczność odpowiadania po setki razy na te same pytania lub udzielania odpowiedzi na pytania dotyczące spraw podstawowych, doskonale opisanych w serwisie.
Jeśli już zdecydujesz się zapytać...
Zanim wciśniesz przycisk "Dodaj" umieszczając swoje pytanie na Forum, możesz je obejrzeć w "Podglądzie" skorzystaj z tej możliwości i przeczytaj raz jeszcze swoją wiadomość. Często pytamy pod wpływem emocji i chcąc uzyskać szybką odpowiedź stosujemy skróty słowne i myślowe a pytania formułujemy lakonicznie... Pamiętaj, że to, co dla Ciebie jest oczywiste dla czytających pytanie takim nie będzie. Postaraj się możliwie dokładnie opisać, czego dotyczy pytanie. W przeciwnym razie zanim uzyskasz odpowiedź sam będziesz musiał odpowiadać na dodatkowe, 'naprowadzające' pytania w rodzaju:
Jakiego gatunku lub rodzaju storczyka dotyczy pytanie?
Jeśli nie wiesz, jak nazywa się Twój storczyk, postaraj się go dokładnie opisać:
Czy roślina ma pseudobulwy?
Pseudobulwy to wyrażnie wykształcone gruszkowate lub jajowate organy u podstawy rośliny, z których wyrastają liście. Takie psudobulwy tworzą między innymi storczyki z rodziny Oncidieae (Oncidium, Brassia, Miltonia), Zygopetalum i wiele innych. Czasem pseudobulwa może tworzyć rodzaj wysmukłej łodygi (pnia) o mniej lub bardziej trzcinowatym charakterze. Takie pseudobulwy tworzy Dendrobium, Epidendrum i inne. Wysmukłe, wydłużone owalnie (czaem kilkunastocentymetrowe) pseudobulwy z jednym lub dwoma twardymi liśćmi wyrastającymi tylko z jej szczytu tworzy Cattleya i Laelia. Jeśli pseudobulwy nie ma, liście z reguły tworzą rodzaj wachlarza (Vanda, Phalaenopsis, Tolumnia). Warto by podać, czy liście wyrastają bardziej z jednego punktu blisko siebie jeden nad drugim (jak Phalaenopsis), czy na wyraźnie ukształtowanej łodydze (Vanda).
Jaki jest kształt liści (owalny, wydłużony owalny, paskowaty), zakończenie (z ostrym końcem, półokrągłe) i ich charakter (sztywny, twardy, miękki, delikatny, prosty, łukowaty)?
Jaka jest długość liścia i wysokość całej rośliny?
Czy liść jest jednolicie zielony, czy ma paski, marmurek, żyłkowanie?
Skąd wyrasta łodyga kwiatowa, jeśli jest ze szczytu psudobulwy, z wielu miejsc na pseudobulwie, od podstawy pseudbulwy, z kąta liściowego, z bezlistnego węzła?
Jaka jest wielkość i kolor kwiatu czy ma wzory, kropki itp.
Ile jest kwiatów na łodydze?
W jakich warunkach jest roślina trzymana?
W jakiej temperaturze i wilgotności?
Jak często jest podlewana i w jaki sposób?
Czy jest zraszana? Jak często? (rano czy wieczorem?)
Czy jest nawożona?(Czym? Jak często? W jakim stężeniu?)
Czy od dawna jest w kolekcji?
Czy objawy dawno wystąpiły? Czy przebiegają gwałtownie?
Czy dotyczą całej rośliny czy części?(Której części?)
Czy liście są sztywne czy wiotkie? Jaki mają kolor?
Czy plamy są suche czy też wilgotne, jakby półprzezroczyste?
Oraz jednym z pierwszych punktów powinien być dokładny opis problemu
i ewentualnych zmian na roślinie.
Etc., etc., etc...
O oczekiwaniu na odpowiedź
Czasami na niektóre z pytań nie pojawiają się odpowiedzi. Czasem po prostu na Forum nie zajrzy w odpowiednim momencie ten jeden ktoś, kto potrafiłby odpowiedzieć na Twoje pytanie. Czasami pytanie jest tak głupio postawione, że nikomu nie chce się odezwać... Jeśli przez dłuższy czas nie uzyskałeś sensownej odpowiedzi, zadaj pytanie ponownie, może tym razem inaczej je formułując i doprecyzowując...
O tytułach
Pamiętaj koniecznie o sensownym zatytułowaniu swojej wiadomości. Zdanie "Mam problem pomóżcie!!!" nie jest dobrym tematem, gdyż w żaden sposób nie informuje, czego dotyczy problem. Kiedy sam będziesz kiedyś przeszukiwać Forum w poszukiwaniu jakiejś odpowiedzi, czego dowiedziałbyś się z takiego tytułu? Czy nie więcej informacji niesie zdanie: "Żółknące końcówki liści u Cymbidium pomóżcie!"?
O (nie)wysyłaniu e-mail'i
Na stronach serwisu znaleźć można adresy e-mail'owe redaktorów serwisu czy autorów poszczególnych artykułów prosimy o zachowanie ich wyłącznie dla celów korespondencji związanej z serwisem jako takim. Pytania dotyczące naszych problemów ze storczykami należy zadawać na Forum wysłane na prywatne adresy e-mail mogą zostać po prostu zignorowane. Pamiętaj, że serwis prowadzony jest społecznie i niewielka grupa osób redagujących go nie zawsze dysponuje czasem, by udzielać indywidualnych porad. Zresztą nikt nie zna odpowiedzi na wszystkie pytania znacznie większa jest szansa dotarcia do kompetentnej osoby i uzyskania sensownej odpowiedzi, jeśli pytanie zadasz na Forum!
O odpowiadaniu na pytania
Jeśli odpowiadasz na pytanie, choćby najgłupsze, postaraj się zachować kulturalnie. Często niewinny w mowie żart na piśmie staje się powodem do obrazy. Jeśli ktoś zada pytanie, które na Forum padało już 100 razy, to postaraj się pohamować emocje i nie mieszaj biedaka z błotem. Pamiętaj, że być może zadał je w stresie, na przykład bojąc się utraty swojego pierwszego storczyka, którego w dodatku dostał od współmałżonka Z Bardzo Ważnej Okazji.
Byłoby bardzo szkoda, gdyby taka osoba zraziła się do naszej społeczności i zrezygnowała z emocjonującej storczykowej przygody...
Opracowanie:
Piotr Poznański, Andrzej Lepka, Jerzy Dziedzic