WITAMY
PTMO
FORUM
BIOLOGIA
UPRAWA
GALERIA
RÓDŁA
AUTORZY
NOWOŒCI
 

Jesteś tu: UPRAWA / FAQ

Artykuł 6

 

Mojemu nowemu storczykowi więdną liście, mimo iż podlewam go co drugi dzień. Pomocy...

Wbrew pozorom więdnięcie liści jest objawem PRZELANIA!!!

Można temu zaradzić, zmieniając reżim podlewania, a w krytycznej sytuacji – przesadzając roślinę.

Phalaenopsisy, oncidia, dendrobia, katleje i inne storczyki epifityczne (to te, które w naturze rosną na drzewach) pomiędzy podlewaniami wymagają przeschnięcia podłoża – czasem całkowitego. Przy zbyt częstym podlewaniu korzenie zalanego storczyka duszą się z braku tlenu, gdyż wszystkie miejsca w podłożu są wypełnione wodą. Dodatkowo, stale utrzymująca się wilgotność sprzyja rozwojowi bakterii i grzybów atakujących korzenie. Martwe korzenie przestają pobierać wodę i cała roślina zaczyna więdnąć, choć stoi w mokrym podłożu.

Niezależnie od rad uzyskiwanych w niektórych kwiaciarniach storczyki nie powinny być podlewane "oszczędne", bo to raczej sugeruje dolewanie po trochu niewielkich ilości wody i potencjalnie zbyt częste nasączanie podłoża. Należy podlewać obficie (nawet bardzo obficie), przelewając podłoże "na wylot" sporą ilością wody – najlepiej znacznie większą niż objętość doniczki. Wymaga to podlewania nad zlewem, dlatego lepszym sposobem podlewania jest wstawienie całej doniczki do większego naczynia i wypełnienie go wodą aż po brzegi doniczki. Roślinę można tak trzymać od 10 minut do nawet kilku godzin. Następnie doniczkę trzeba wyjąć, odsączyć nadmiar wody i odstawić na okno. NASTĘPNIE PODLAĆ DOPIERO PO CAŁKOWITYM WYSCHNIĘCIU PODŁOŻA. "Całkowitym" znaczy w CAŁEJ OBJĘTOŚCI a nie tylko na wierzchu. Można to sprawdzać palcem lub patyczkiem, wciskając go głęboko w podłoże.

Te objawy mogą też sygnalizować, że podłoże nadmiernie się rozłożyło i trzeba je wymienić. Najlepsza do tego celu jest mielona kora o gradacji do 20 mm (można taką kupić w OBI w 20 litrowych workach). Dla Phalaenopsisów i innych storczyków epifitycznych NIE NALEŻY STOSOWAĆ GOTOWYCH PODŁÓŻ "DLA STORCZYKÓW" sprzedawanych w OBI i w kwiaciarniach. Być może nadają się one dla cymbidiów lub innych storczyków gruntowych, ale nie dla epifitów. A już na pewno nie można stosować zwykłej ziemi ogrodniczej ani innego podłoża tego typu.

Z zachowaniem pewnej dozy ostrożności Phalaenopsisy, Miltonie i wiele innych storczyków można przesadzać podczas kwitnienia, chociaż lepiej tego unikać.

Roślinę należy wyjąć delikatnie z doniczki i obejrzeć stan korzeni. Mokre, wyraźnie rozłożone podłoże należy wymienić na nowe. Jeśli roślina straciła liście, należy zaprzestać jej podlewania, doniczkę włożyć do dużego foliowego worka, w którym można zrobić kilka drobnych dziurek np. wykałaczką. Całość umieścić w jasnym i ciepłym, ale nie słonecznym miejscu. Możliwe, że pomimo utraty liści z pędu wybije jeszcze jakieś żywe oczko o ile roślina nie zgniła całkowicie. To nie zawsze pozwala uratować roślinę, ale zawsze należy próbować.

Arek Kaczmarczyk i Jerzy Dziedzic