Jesteś tu: UPRAWA / FAQ
Artykuł 6
Mojemu nowemu storczykowi więdną liście, mimo iż podlewam go co drugi dzień. Pomocy...
Wbrew pozorom więdnięcie liści jest objawem PRZELANIA!!!
Można temu zaradzić, zmieniając reżim podlewania, a w krytycznej sytuacji przesadzając roślinę.
Phalaenopsisy, oncidia, dendrobia, katleje i inne storczyki epifityczne (to te, które w naturze rosną na drzewach) pomiędzy podlewaniami wymagają przeschnięcia podłoża czasem całkowitego. Przy zbyt częstym podlewaniu korzenie zalanego storczyka duszą się z braku tlenu, gdyż wszystkie miejsca w podłożu są wypełnione wodą. Dodatkowo, stale utrzymująca się wilgotność sprzyja rozwojowi bakterii i grzybów atakujących korzenie. Martwe korzenie przestają pobierać wodę i cała roślina zaczyna więdnąć, choć stoi w mokrym podłożu.
Niezależnie od rad uzyskiwanych w niektórych kwiaciarniach storczyki nie powinny być podlewane "oszczędne", bo to raczej sugeruje dolewanie po trochu niewielkich ilości wody i potencjalnie zbyt częste nasączanie podłoża. Należy podlewać obficie (nawet bardzo obficie), przelewając podłoże "na wylot" sporą ilością wody najlepiej znacznie większą niż objętość doniczki. Wymaga to podlewania nad zlewem, dlatego lepszym sposobem podlewania jest wstawienie całej doniczki do większego naczynia i wypełnienie go wodą aż po brzegi doniczki. Roślinę można tak trzymać od 10 minut do nawet kilku godzin. Następnie doniczkę trzeba wyjąć, odsączyć nadmiar wody i odstawić na okno. NASTĘPNIE PODLAĆ DOPIERO PO CAŁKOWITYM WYSCHNIĘCIU PODŁOŻA. "Całkowitym" znaczy w CAŁEJ OBJĘTOŚCI a nie tylko na wierzchu. Można to sprawdzać palcem lub patyczkiem, wciskając go głęboko w podłoże.
Te objawy mogą też sygnalizować, że podłoże nadmiernie się rozłożyło i trzeba je wymienić. Najlepsza do tego celu jest mielona kora o gradacji do 20 mm (można taką kupić w OBI w 20 litrowych workach). Dla Phalaenopsisów i innych storczyków epifitycznych NIE NALEŻY STOSOWAĆ GOTOWYCH PODŁÓŻ "DLA STORCZYKÓW" sprzedawanych w OBI i w kwiaciarniach. Być może nadają się one dla cymbidiów lub innych storczyków gruntowych, ale nie dla epifitów. A już na pewno nie można stosować zwykłej ziemi ogrodniczej ani innego podłoża tego typu.
Z zachowaniem pewnej dozy ostrożności Phalaenopsisy, Miltonie i wiele innych storczyków można przesadzać podczas kwitnienia, chociaż lepiej tego unikać.
Roślinę należy wyjąć delikatnie z doniczki i obejrzeć stan korzeni. Mokre, wyraźnie rozłożone podłoże należy wymienić na nowe. Jeśli roślina straciła liście, należy zaprzestać jej podlewania, doniczkę włożyć do dużego foliowego worka, w którym można zrobić kilka drobnych dziurek np. wykałaczką. Całość umieścić w jasnym i ciepłym, ale nie słonecznym miejscu. Możliwe, że pomimo utraty liści z pędu wybije jeszcze jakieś żywe oczko o ile roślina nie zgniła całkowicie. To nie zawsze pozwala uratować roślinę, ale zawsze należy próbować.
Arek Kaczmarczyk i Jerzy Dziedzic
|