UPRAWA / ROZMNAŻANIE / 3
Asymbiotyczna mikropropagacja storczyków z nasion (ang. flasking)
12.
Sterylizacja i wysiew nasion. Pierwszą czynnością studentów w dniu ćwiczeń jest sterylizacja i wysiew, jak pokazuje następujący schemat:
Chociaż w wielu komercyjnych laboratoriach używa się niedojrzałych nasion pochodzących z zielonych nasienników (głónie ze względu na łątwiejszą sterylizację nienaruszonych nasienników), my wolimy używać w pełni dojrzałych nasion pochodzących z pękniętych nasienników z dwóch powodów:
13.
Na zdjęciu widać szalkę ze świeżo wysianymi nasionami na pożywce Knudson C (patrz: instrukcja do ćwiczeń) zawierającej m.in. 20 g/l cukru, 7g/l agaru, o pH 5,5. Do pożywek komercyjnych dodawane są nieokreślone składniki organiczne, takie jak pulpa bananowa, mleczko kokosowe itp, celem stymulacji wzrostu siewek. Nie są one jednak niezbędne dla potrzeb tych ćwiczeń.
Pytanie:
dla czego dodatki organiczne mogą stymulować wzrost siewek?
14.
Kilka tygodni po wysiewie nasiona pęcznieją i stają się zielone.
15.
Na tym etapie (kilka tygodni po wysiewie i poźniej przez resztę semestru co tydzień) studenci poiwinni obserwować swoje szalki pod mikroskopem i rejestrować (notatki i szkice) fazy kiełkowania
-
W nasionach nieskiełkowanych zaobserwować mniej lub bardziej przezroczystą łupinę nasienną i sferyczny szczątkowy zarodek wewnątrz.
-
W nasionach, które właśnie mają skiełkować zaobserwować zgrubiały zarodek i przerwaną łupinę nasienną.
|