UPRAWA / ROZMNAŻANIE / 3
Asymbiotyczna mikropropagacja storczyków z nasion (ang. flasking)
19.
Wysadzanie: Otrzymasz także szalkę uprzednio skiełkowanych (6,5 miesiąca temu) i uprzednio przeniesionych (4,5 miesiąca temu) na świeżą pożywkę siewek w fazie rozwoju odpowiedniej do wysadzenia ich do szklarni. Tą operację można przeprowadzić kiedy siewka jest mniej więcej tego wzrostu co najmniejsza lub średnia z trzech pokazanych obok siewek Phalaenopsis.
20.
To pudełko zawierające siewki Dendrobium również jest gotowe do wysadzenia. Generalnie, siewki powinny mieć 5-6 cm wysokości i 3 lub więcej korzeni w momencie wysadzania.
21.
Stopniowe przechodzenie z warunków laboratoryjnych do szklarniowych zwane jest aklimatyzacją (Faza IV). Siewki zostały właśnie wysadzone do czterocalowych wspólnych doniczek zawierających podłoże skłądające się z 4 części kory i 1 części grubszego perlitu (lub mchu torfowca).
-
Jeśli storczyki mają rosnąć w szklarni o względnie niskiej wilgotności doniczkę należy zakryć w rakcie wysadzania torbą foliową i umieścić w ok. 70% cieniu.
-
Po tygodniu wykonaj ukośne, w przybliżeniu jedno centymetrowe cięcia w gónych rogach torebki, które będą funkcjonować jak otwory wentylacyjne.
-
Po dwóch tygodniach usuń torebkę platikową i przenieś doniczkę do 50% cienia.
-
Po trzech tygodniach przenieś doniczkę do pełnego rozproszonego światła jakie panuje w szklarni.
Pytanie:Jakie
zachodzą zmiany w środowisku w procesie aklimatyzacji i dla czego
przeprowadza się je raczej stopniowo niż gwałtownie?
22.
Nie krępuj się zabrać do domu storczyki, które hodowałeś z nasion aż do fazy wysadzenia w doniczki. Z odrobiną cierpliwości i pewnych umiejętności ogrodniczych (lub szczęśćia) uzyskasz kwitnienie w mniej więcej trzecim roku od wysiewu.
|