WITAMY
PTMO
FORUM
BIOLOGIA
UPRAWA
GALERIA
ŹRÓDŁA
AUTORZY
NOWOŚCI
 

ŹRÓDŁA / KWIATY / Nr 2/2000

Ekskluzywny storczyk na specjalne okazje

O urodzie storczyków z rodzaju Vanda i kłopotach jakie sprawiają swoim miłośnikom, wspomniała p. Anna. Tymczasem na holenderskiej giełdzie kwiatowej Wandy pojawiły się bardzo licznie w tym roku, przede wszystkim jako kwiaty cięte. Największą popularnością cieszą się odmiany o kwiatach fioletowoniebieskich, ale dostępne są też białe, żółte, różowe i purpurowe. Ta wyjątkowa orchidea stała się ostatnio, w wyniku rozwoju metod jej uprawy, dostępna dla większej grupy ludzi. Hojne kwitnienie i długie życie w wazonie (nawet trzy tygodnie) sprawiają, że świetnie nadaje się do butonierki, przypinek (korsarzy) i eleganckich kompozycji. Na Hawajach robi się z niej kwiatowe girlandy.

Kwiaty Wandy nie są specjalnie wrażliwe na transport. Temperatura przechowywania nie powinna być niższa niż 8°C. W pełni otwarte są pakowane po 12 lub 16 w pudełka z okienkami. Każda gałązka jest zaopatrzona w fiolkę z wodą, którą dobrze jest zostawić nawet w kompozycjach układanych w gąbce (pozwoli to na lepsze pobieranie wody). W domu co tydzień należy podcinać łodygę i wstawiać roślinę do świeżej wody. Zwiędłe kwiaty można usztywnić poprzez pozostawienie ich pędów na noc w letniej wodzie (można też tak postąpić, gdy storczyk ma być użyty do kompozycji ślubnych). Odżywki do kwiatów ciętych nie są konieczne. W normalnych warunkach Vanda będzie się trzymać przez trzy tygodnie.

Storczyk ten jest też dostępny jako roślina doniczkowa, chociaż, na razie, w niewielkich ilościach. Proste gałązki dorastają do 40-60 cm, krótkie liście są skórzaste, lekko mięsiste. Wytwarza imponujące korzenie powietrzne, osiągające nawet 80 cm. Korzenie te działają jak gąbka - gdy jest mokro nabrzmiewają absorbując wodę, która wystarcza na dwa dni. Gałązki kwiatowe mają 30-50 cm, na każdej rozwija się do 10 kwiatów o średnicy 10-14 cm.

Storczyk ten jest narodowym kwiatem Singapuru. Pochodzi z Azji, gdzie rośnie na poziomie morza i na wysokości do 500 m n.p.m., byle temperatura nie spadała poniżej 10°C. Jest epifitem. Znane jest około 80 odmian.

Ewa Baran
na podstawie materiałów B.B.H.

Tekst pochodzi z kwartalnika Kwiaty 2/2000 str. 9 i został opublikowany za zgodą Redakcji.